اصول و قوانین موفقیت

اصول و قوانین موفقیت

چکیده :

برای دستیابی به هر چیزی اصول و قاعده خاصی وجود دارد که حصول نتیجه را آسان و زمان رسیدن به آن را کوتاه تر می کند. موفقیت هم از این قاعده مستثنی نبوده و دارای اصول و قوانینی است ...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

اصول و قوانین موفقیت

شاید اگر بخواهیم تعریف دقیقی از موفقیت را با بهترین جمله ارائه دهیم به این جمله زیبا برسیم:«داشتن آرامش و اطمینان خاطر»؛ از دید بیشتر مردم فرد موفق کسی است که به آرزوهای خود رسیده و در درون خود احساس رضایت خاطر دارد، که این حاصل تلاش و کوشش مداوم در زندگی می باشد. در واقع هیچکس واقعاً موفق نیست! مگر آنکه خوشبخت باشید و خوشبخت کسی است که کاری مفید و باارزش انجام دهد. در تعریف کلمه موفقیت می توان گفت موفقیت به معنی برخورداری از بسیاری موهبت هاست؛ موهبت هایی چون: رفاه نسبی در زندگی، کسب احترام و بزرگی و عزت در محیط کار و در عرصه اجتماع، رهایی از نگرانی، سرخوردگی و شکست. هدف اصلی زندگی برای هر فرد، موفقیت یا کامیابی است. هر انسانی خواستار موفقیت بوده و طالب بهترین چیزهایی است که می تواند از روزگار به دست آورد. موفقیت یک جریان مداوم و مهم است که ضمن آن مشتاق و آرزومند توفیق های بیشتری هستیم. فراموش نکنید که راه موفقیت همیشه در دست ساختن است!

بسیاری از افراد موفق در تعریف کلمه موفقیت، آن را یک حس مثبت بیان می کنند. حسی که انرژی مثبت و افکار مثبت را در ذهن شما پرورش می دهند. موفقیت نتیجه تلاش و کوششی است که در راه رسیدن به هدف خود دارید و مهم نیست هدف شما بزرگ باشد یا کوچک؛ تلاش یک کودک برای چیدن یک میوه از درخت و چیدن آن، تلاش یک سالمند برای بالا رفتن از پله و رسیدن به بالا و یا تلاش برای خرید ماشین و ویلای مورد نظر و خریدن آنها، همه و همه نمونه هایی از موفقیت هستند. موفقیت در هر فرد به بینش او نسبت به زندگی بستگی دارد. موفقیت اکتسابی است پس فکر نکنید  افراد موفق، موفقیت خود را از پدر و یا مادرشان به ارث برده اند.  تلاش کردن، جست و جو کردن، یافتن و هرگز تسلیم نشدن راز موفقیت واقعی است که اگر به آن دست پیدا کنیم با تمام وجود احساس رضایت خواهیم کرد. هر انسانی به دنبال موفقیت است و جلوه آن را در چیزهای مختلف می بیند. موفقیت یعنی نوع نگاه شما به مسائل و نحوه دستیابی به آن چه که می خواهید. موفقیت را می توان خوشحال بودن از آنچه به دست آورده اید هم تعریف کرد. موفقیت لزوماً با دارایی ها و دستاوردهای مالی تعریف نمی شود. می توانید در گوشه ای تنها با خود خلوت کنید و در بحر دنیا فرو بروید و خوشحال باشید.

دستاورد با موفقیت تفاوت دارد. دستاورد به معنای دستیابی به آن چیزهایی است که می خواهید. دستیابی مستلزم توانایی هدف‌گذاری، برنامه ریزی، اقدام کردن و بعد اجرای آن برنامه هاست. دستیابی بدان معناست که بر موانع و مشکلات زندگی برای رسیدن به هدف هایی که در زندگی تعیین کرده اید غلبه کنید. در هر دو مورد موفقیت و دستیابی، نقطه شروع، رسیدن به نتیجه این است که بدانید در هر بخشی از زندگی شخصی و تجاری خود چه می خواهید.

اصل اولیه و اساسی اقدام انسانی این است: «هرکاری که می کنید برای آن است که زندگی خود را به شکلی بهتر کنید.» هر اقدامی از ناحیه  شما هدفی را جست و جو می کند؛ خواه این هدف مشخص یا نامشخص باشد. به گفته ارسطو، همه رفتارها هدفمند هستند و هدفی را نشانه گرفته اند. آن تک عاملی که حاکم بر هر یک از اقدامات شماست، این است که می خواهید در شرایط بهتری قرار بگیرید.

واقعیت این است که همیشه به هدفی که برای خود در نظر گرفته اید می رسید. اگر هدفتان کوچک و جزئی باشد، مثلاً شب به خانه بروید و تلویزیون تماشا کنید، مطمئناً به این هدف دست پیدا می کنید. اگر هدفتان بزرگ باشد، مثلاً اگر بخواهید به موفقیت مالی برسید و در میان کسانی که با آنها زندگی می کنید حیثیت و آبرو به دست آورید، به این مهم هم دست پیدا می کنید. اما این کار اصولی دارد!

ذهن شما یک مکانیسم هدف‌جوست. وقتی در ذهن نیمه هوشیار خود هدفی را در نظر می گیرید، ذهن نیمه هوشیار و فراهوشیار(ضمیرناخودآگاه) شما از قدرت خود استفاده می کنند و شما را به جانب هدفی که برای خود در نظر گرفته اید سوق می دهند. با این مفهوم، به نظر می رسد که دستیابی به هدف خود به خود به دست می آید. این توانایی هدف‌جویی مانند تنفس کردن، طبیعی است. مهم این است که در هر حال برای خود هدف های مشخص درنظر بگیرید. وقتی این مهارت را به مرحله اجرا می گذارید، بی درنگ در شرایط بالاتری قرار می گیرید. می توانید با سرعتی بیشتر به هدف های خود برسید.

کلید فعال کردن اصول موفقیت این است که دقیقاً بدانید چه می خواهید و وقتی به هدفتان رسیدید، بدانید که به آن دست یافته‌اید. درست همان طور که بدون داشتن برنامه اقدام به خانه سازی نمی کنید، بدون داشتن فهرستی از هدف ها در اندیشه رسیدن به یک زندگی عالی فرو نمی روید. متأسفانه، با توجه به مطالعاتی که صورت گرفته، کمتر از 3 درصد از بالغین برای خود هدف مشخصی دارند که بخواهند به آنها دست پیدا کنند. به گفته "مارک مک کورمک" در کتاب «آنچه در هاروارد به شما آموزش نمی دهند»، این 3 درصد هدفمند به طور متوسط ده برابر کسانی که هیچ هدفی را دنبال نمی کنند درآمد کسب می کنند.

برای پیوستن به موفق ها کافی است قلم و کاغذی بردارید و فهرستی از آنچه می خواهید تهیه کنید. اغلب اشخاص هرگز این کار را نکرده اند. همین که فهرستی از خواسته های خود تهیه می کنید، زندگی تان متحول می شود. وقتی هدف های تان را یادداشت می کنید، بی درنگ تبدیل به انسان دیگری می شوید. نگرش شما در قبال خود و آینده تان به شکلی مثبت تغییر می کند. مطمئن تر و خوش‌بین‌تر به نظر می رسید. احساس می کنید که بیشتر در شرایط کنترل هستید، احساس می کنید بیشتر سررشته امور زندگی تان را در دست دارید. از همه اینها مهم‌تر، وقتی هدف های تان را مکتوب می کنید، احتمال موفقیت شما ده برابر می شود که معادل 1000 درصد است.

تمرینی ساده برای اینکه زندگی خود را تغییر دهید وجود دارد؛ این یک تمرین ساده، اما قدرتمند است.    برگه کاغذی بردارید و روی آن ده هدفی را که می خواهید در دوازده ما آینده به آن دست پیدا کنید، بنویسید. هدف ها را به زمان حال ساده بنویسید. فرض را بر این بگذارید که یک سال گذشته است و شما به همه هدف های خود رسیده اید.

تمام جملات را با فاعل « من »  شروع کنید تا عبارت جنبه شخصی پیدا کند. مثلاً من X تومان در سال درآمد دارم. من X تومان در سال فروش می کنم.  من در X  درس از دروسم نمره 20 می گیرم! ذهن نیمه هشیار تنها فرامین به زمان حال ساده، مثبت و شخصی را قبول می کند.

این تمرین حیرت‌انگیزی است. می توان گفت که معجزه می کند. وقتی ده هدف را روی کاغذ می نویسید و آن را به کناری می گذارید و یک سال بعد کاغذ را می خوانید و می بینید که به هدف های خود رسیده اید، به راستی که شگفت‌زده می شوید. در بسیاری از مواقع، زودتر از حدی که انتظار دارید هدف های شما تحقق پیدا می کنند.

البته اصول و قوانینی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا سریع تر و راحت تر به نتایج دلخواه دست پیدا کنید. اینها اصولی فراگیر و جهانی هستند که کشف شده اند و طی قرون متمادی درست بودنشان به اثبات رسیده است. وقتی این اصول و قوانین را در مورد تمامی جنبه های زندگی خود به کار می برید، از همه دستاوردی که نصیب می برید حیرت زده می شوید. برای آشنایی با این اصول کلیک کنید.

 

نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

اطلاع از جدیدترین مطالب سایت

اگر میخواهید آخرین پیشنهادات ما را در ایمیل شخصی خود دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید.

logo-samandehi