تأثیر مدیریت ذهن بر موفقیت

تأثیر مدیریت ذهن بر موفقیت

رسیدن به موفقیت، قدرت و هر چیز خوب دیگری در این دنیا آرزوی مشترک بیشتر انسان‌هاست، ولی با این حال هنوز اکثریت انسان‌ها از وضعیت مالی، فکری و روحی مناسبی برخوردار نیستند.

در دنیایی که ما انسان‌ها در آن زندگی ‌می‌کنیم فرصت‌های زیادی برای رسیدن به موفقیت وجود دارد ولی کمتر کسی ‌می‌تواند از این فرصت‌ها به نفع خود استفاده کند. متأسفانه انسان‌ها بیشتر در رؤیای رسیدن به موفقیت زندگی ‌می‌کنند تا این که بخواهند برای رسیدن به آن تلاشی از خود نشان دهند. حقیقتی که هر انسانی در راه رسیدن به موفقیت باید همواره به آن توجه کند این است که نه کسی شانسی و از روی اتفاق به موفقیت ‌می‌رسد و نه کسی به همین صورت موفقیت‌های خود را از دست ‌می‌دهد. این موضوع بیانگر این مطلب است که رسیدن به موفقیت خود مراحلی دارد و فقط کسانی که از این موضوع باخبرند ‌می‌توانند امیدوار به دستیابی آن باشند.

با کمی مطالعه و تحقیق در زندگی بیشتر انسان‌های موفق جهان به این نتیجه ‌می‌رسیم که پشتکار داشتن و سخت کوش بودن ویژگی مشترک تمام انسان‌های موفقی است که تا به حال روی کره زمین زندگی کرده و ‌می‌کنند. اگر در زندگی بیشتر انسان‌های موفق جهان نگاهی بیندازید به این نتیجه ‌می‌رسید که بیشتر آنها در ابتدا به اشخاصی خانه به دوش شبیه بوده‌‌اند اما در عین حال افکاری سلاطین گونه داشته‌اند! بنابراین اگر شما هم ‌می‌خواهید به موفقیت برسید (بسته به این که موفقیت برای شما چه مفهومی دارد) باید جنس ذهنیت شما از افکار مثبت و امید به آینده باشد تا شما بتوانید با اشتیاق و طراحی برنامه‌ای مناسب برای رسیدن به آن تلاش کنید.

با این حال، ممکن است این ذهنیت در شما ایجاد شده باشد که حتی با وجود این که ذهنیتی مثبت دارید ولی به علت کمبود منابع و امکانات لازم نمی‌توانید به اهداف خود برسید. فراموش نکنید که تمام انسان‌های موفق هم، در ابتدای کار وضعیتی مانند شما داشتند ولی با این حال توانستند با تلاش بیش از حد و داشتن افکار و برنامه‌ای مناسب به اهداف خود برسند. اصولاً انسانی که در ذهن خود هدف قاطعی دارد، که باید به آن برسد هیچ‌وقت به محدودیت‌ها فکر نمی‌کند. تنها منبعی که انسان‌های موفق از آن بهره ‌می‌برند ذهن است .این افراد از آنجایی که ‌می‌دانند مغز انسان با افکار او دوست ‌می‌شود، همیشه بهترین افکار را برای دوستی با ذهن خود انتخاب ‌می‌کنند. اگر شما به خود به چشم یک انسان موفق نگاه کنید، ذهنتان نیروی درونی شما را برای رسیدن به وضعیتی که دوست ‌می‌دارید هماهنگ ‌می‌کند، اما اگر افکار و تصورات شما علیه خودتان باشد حتی اگر از منابع خوبی نیز برخوردار باشید به زودی همه چیز را از دست خواهید داد. متأسفانه بسیاری از انسان‌ها فکر ‌می‌کنند که محدودیت، معیار سنجش انسان‌هاست، در حالی که معیار حقیقی سنجش انسان‌ها، افکاریست که آنها در سر دارند.

در مغز هر انسانی ساز‌وکاری نهفته است که اگر از آن بهره گیرد و آن را تحت کنترل خود درآورد ‌می‌تواند زمینه رشد و شکوفایی خود را فراهم آورد، در غیر این صورت همین ذهن تبدیل به ضد ذهن ‌می‌شود و شخص را در سراشیبی زندگی و در معرض آسیب‌های روانی و جسمانی قرار ‌می‌دهد. خداوند قابلیت‌ها، توانایی‌ها و ظرفیت‌هایی در ذهن ما به ودیعه گذاشته است که اگر بتوانیم ذهنمان را مدیریت کنیم ‌می‌توانیم این قابلیت‌ها و توانایی‌ها را به خدمت در آوریم و در غیر این صورت همین قابلیت‌ها و توانایی‌ها به جای اینکه در راستای متعالی کردن ما باشند باعث رکود و عدم رشد ما و حتی به وجود آمدن مشکلات فراوان جسمی و روانی در زندگی‌مان ‌می‌شوند.

مدیریت ذهن

مغز عضوی از بدن است که در داخل پوسته استخوانی جمجمه قرار دارد. بدن انسان از میلیاردها سلول تشکیل شده که در این میان مغز با حدود یک سوم آن بیشترین ترکیب سلولی را به خود اختصاص داده است. این سلول‌ها با سایر سلول‌های بدن متفاوت بوده و کارشان خبررسانی و خبرگرفتن است که در نتیجه کار مغز کار خبر است. بطور ساده بخش‌های مختلف مغز کارهای مختلفی انجام ‌می‌دهند. از سوی دیگر مغز چیزی سوای ذهن است که به اشتباه رایج این دو را یکی فرض ‌می‌کنند. در واقع ما چیزی به اسم ذهن و ضمیر در بدن خود نداریم. پس ذهن وجود خارجی ندارد و مثل مغز یک عضو فیزیکی نیست و در واقع هر گاه در مورد مجموعه کارکردهای مغز صحبت ‌می‌کنیم از واژه ذهن و ضمیر استفاده ‌می‌کنیم. به طور کلی ذهن به مجموعه توانایی‌های نظام بدن در پیوند با نظام طبیعی و اجتماعی گفته ‌می‌شود.

مدیریت ذهن نیز در واقع یک نوع مراقبه بر ذهن است. بدین معنی که آگاه باشیم آیا فعالیت‌های ذهنی‌مان، ما را در جهت رشد و تعالی یاری ‌می‌دهند؟ آیا فعالیت‌های ذهنی‌مان سر جای خودشان هستند که در صورت لزوم و نیاز بتوانیم آنها را بکار گیریم و به آنها مراجعه کنیم؟

فواید مدیریت ذهن

مدیریت ذهن

 1. مدیریت ذهن یکی از عوامل مهم موفقیت در زندگی است. دلیل شکست بسیاری از افراد در زندگی این است که نظم فکری ندارند و دچار آشفتگی فکری هستند. افراد مهم، برای زندگی‌شان چشم انداز و هدف دارند و فعالیت‌های‌شان را در راستای رسیدن به هدف و چشم انداز مورد نظر نظم ‌می‌بخشند.
 2. مدیریت ذهن ‌می‌تواند نه تنها سبب به وجود آمدن رشد کمّی در زندگی شود بلکه سبب بالا رفتن کیفیت زندگی نیز ‌می‌شود.
 3. تمرکز و مدیریت ذهن ‌می‌تواند سبب تسریع در انجام اعمال ما شود. کسانی که بر روی افکارشان تمرکز دارند و ‌می‌توانند ذهنشان را مدیریت کنند در مدت زمان کمتر و با کیفیت بالاتری نسبت به دیگر اشخاصی که فاقد این خصیصه هستند به نتایج مورد نظرشان دست ‌می‌یابند.
 4. یکی دیگر از فواید بسیار مهم مدیریت ذهن خارج شدن از حال و هوای بد و ورود به حال و هوای خوب است. امروزه اگر بتوانیم علم روانشناسی را با آمیزه‌های دینی و معنوی ترکیب کنیم ‌می‌توانیم جو روانی مساعدی را برای خودمان به وجود آوریم.

در موارد زیر، مدیریت ذهن به خوبی صورت نمی‌گیرد:

 • اگر به خود شک داشته باشید.
 • اگر احساساتی داشته باشید که شما را از انجام دادن کارهایی که دوست دارید انجام دهید بازدارند.
 • اگر نگران باشید .
 • اگر تأسف بخورید.
 • اگر سرزنش کنید.
 • اگر قضاوت کنید.
 • اگر احساس گناه کنید و… .

ارتباط مدیریت ذهن و موفقیت

ترکیب ذهن و مدیریت، آگاهی و موفقیت را در پی دارد. اکنون از خودتان سؤال کنید چقدر خوب ذهنتان را مدیریت ‌می‌کنید. پاسخ را به درصد بدهید، چه مقدار؟ اگر برای لحظه‌ای بتوانیم باور داشته باشیم که 100 درصد مدیریت ذهن امکان پذیر باشد، آنگاه حاصل آن بایستی 100 درصد موفقیت باشد. اگر 50 درصد ذهنتان را خوب مدیریت کنید موفقیت شما نیز 50 درصد است. آیا این مقدار موفقیت برای شما کافی است؟

مشغله‌های مختلف روزمره و شرایطی که پیرامون اکثریت ما وجود دارد بهداشت روانی ما را با مشکلات فراوانی روبه‌رو ‌می‌کند، از این رو اهمیت مدیریت کردن بر ذهن بیش از پیش نمایان ‌می‌شود. از بهترین راهکارهایی که در این زمینه پیشنهاد ‌می‌شود، صافی ذهن است. بدین منظور لازم است یک صافی را در ذهن تصور کنیم که از ورود بعضی افکار جلوگیری ‌می‌کند. در واقع ما باید برخی از افکار آزار دهنده و مخرب را پشت این صافی نگه داریم .بنابراین باید با یک مدیریت خوب بر ذهن و جلوگیری از ورود افکار مخرب که موجب به وجود آمدن احساس غیر مناسب در ما ‌می‌گردد جلوگیری به عمل آوریم .

ویژگی‌های بارز یک انسان موفق

برای آنکه انسان موفقی باشید و در زندگی به اهداف خود برسید باید کنترل فکر و ذهن خود را در دست بگیرید پس:

 • خود را بشناسید

  خودشناسییعنی قوانین ذهن خود را بشناسید، اینکه چه ‌می‌خواهد و چه توانایی اعجاب انگیزی دارد .قانون ذهن ‌می‌گوید: درمورد اهداف، آرزوها و اتفاقات اطرافتان مثبت فکر کنید. این مطلب ثابت شده که ذهن همه انسان‌ها امواجی را به اطراف ‌می‌پراکند و امواجی را از محیط ‌می‌گیرد. در نتیجه منفی بافی و فکر بد اثر بد روی محیط و خود فرد ‌می‌گذارد (افسرده دل، افسرده کند انجمنی را ). اساساً این قانون ذهن بشر است که به افعال و افکار مثبت پاسخ مثبت و به افعال و افکار منفی پاسخ منفی ‌می‌دهد. مغز خاصیتی دارد که هر گاه چیزی را که دوست دارید اگر به شکل “من ‌می‌خواهم” دنبال کنید و تجسم نمایید به آن ‌می‌رسید؛ ولی افکار سلبی مثل من نمی‌توانم، ای‌کاش، اگر و یا حسرت خوردن سبب اندوه و شکست شما ‌می‌شود.

 • آنچه را ‌می‌خواهید آرزو کنید

  جهان، غول چراغی است که از ذهن و آرزوهای شما دستور ‌می‌گیرد. در حقیقت شما با ذهن خود به طبیعت سفارش ‌می‌دهید و این غول چیزی جز ضمیر ناخودآگاهتان نیست که درون خودتان وجود دارد و بواسطه آگاهی و اشراف در این مقوله ‌می‌توانید به هر چیزی که دوست دارید برسید. (برای شناخت بیشتر کارکردهای ذهن و ضمیر ناخودآگاه، محصول رایگان «شناخت ذهن، راز دستیابی به موفقیت» را از سایت دانلود نمایید.)

 • شما قادر به انجام هر کاری هستید

  من می‌توانم
  استفاده از محرکاتی برای فرار از بحران و رسیدن به مرحله ای که آن را موفقیت ‌می‌نامیم، مهم ترین قسمت کار هر فرد است. یکی از این محرکات، بیان جملاتی همچون «می‌توانم، پس حتماً ‌می‌توانم انجام دهم» است که دارای اعجاز نهفته‌ای بوده که هر فرد را در هر مرحله از زندگی خود دگرگون کرده و بیش از پیش مصمم ‌می‌سازد.

 • همیشه برای رسیدن به خواسته‌هایتان پیگیری و تلاش کنید

  ممکن است شما در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرزو‌های خود با موانعی مواجه شوید، پس اعتقاد به جمله «هرگز خواسته‌ام را رها و فراموش نمی‌کنم» ‌می‌تواند سرآغاز محکمی برای بازگشت به چرخه تلاش و آزمایش دوباره امور باشد.

 • از خود و دیگران یاد بگیرید

  یادگیری از همهاین یادگیری ‌می‌تواند شامل ۲ بخش عمده باشد:

  1. یادگیری و به نوعی عبرت از خطاهای خود و دیگران.
  2. یادگیری و الگوبرداری از موفقیت‌های خود و دیگران.

  همیشه در شکست‌ها نکات عبرت‌آموزی برای هدایت شما به سوی موفقیت وجود دارد. الگوبرداری از موفقیت‌ها نیز ‌می‌تواند سوق‌دهنده شما به سکوهای برتر زندگی تلقی شود.

 • بپذیرید که گاهی اشتباهاتی رخ ‌می‌دهد

  وقتی قبول ‌می‌کنید که اشتباهاتی در زندگی داشته‌اید، بیشتر از هرکسی به خود کمک کرده‌اید و سعی کنید در کمترین مدت، قدم در راه اصلاح اشتباهات و رسیدن به کامیابی بردارید. هر چه ‌می‌خواهید اشتباه کنید ولی یک اشتباه را هرگز دوبار تکرار نکنید.

 • همیشه شکرگزار نعمت‌های بیکران خداوند باشید

  شکرگزار بودن«شکر نعمت، نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند»؛ با چنین مدیریتی بر ذهن ‌می‌توانیم به مرور زمان، از حال بد به حال خوب و از اضطراب به آرامش برسیم. به یاد داشته باشید ما باید مدیر ذهن خویش باشیم نه ذهن ما مدیر ما.

 • هیچ‌وقت نگویید دیر شده است

  وقتی صحبت از رسیدن به موفقیت است و انسانی از انسان دیگری دعوت ‌می‌کند تا برای رسیدن به هدفی تلاش کند، معمولاً این گونه پاسخ ‌می‌شنود که دیگر دیر شده است. عبارت «دیگر دیر شده» جواب انسان‌هایی است که ارباب ذهن خود نیستند. کسی که ارباب ذهن خود باشد هیچ‌وقت به کمبود منابع، پیری یا… فکر نمی‌کند، بلکه به این فکر ‌می‌کند که از کدام راه باید برای رسیدن به موفقیت استفاده کند. کسی که ارباب ذهن خود نباشد حتی اگر تلاش شبانه روزی برای رسیدن به موفقیت داشته باشد هیچ‌وقت به خواسته خود نمی‌رسد. اگر کسی ‌می‌خواهد به موفقیت برسد باید تلاشی توأم با ایمان به پیروزی داشته باشد. در کنار این موارد اگر شما بدانید که چه ‌می‌خواهید و در پی چه چیزی هستید ‌می‌توانید در هر وضعیتی به موفقیت برسید. فراموش نکنید که هرگز بدون زحمت چیزی عاید شما نمی‌شود. برای رسیدن به موفقیت باید بهای آن را بپردازید، هرچند که این هزینه در مقایسه با آنچه که به دست می‌آوری بسیار ناچیز است.

 • اگر اراده‌ای باشد راهی وجود دارد

  برای رسیدن به موفقیت باید به تلاش خود بیفزایید. این مهم نیست که شما در چه سن‌و‌سالی هستید. تفکر مسموم «دیگر دیر شده» را از خود دور کنید تا به شما ثابت شود برای کسی که اراده‌ای در خود می‌بیند همواره راهی وجود دارد. تلاش و برنامه مناسب تنها چیزهایی هستند که شما به آنها نیاز دارید. همواره به خود یادآوری کنید که موفقیت ازآن کسانی است که ذهنیت موفق دارند و شکست ازآن کسانی است که بی تفاوت اجازه می‌دهند ذهنیت شکست در آنها نفوذ کند. یکی از ویژگی‌های مثبت استفاده از این تفکر، این است که وقتی به آن تسلط پیدا می‌کنید و دائماً از آن استفاده می‌کنید بی اراده خود را در مسیر رسیدن به موفقیت در حال حرکت می‌بینید. در این هنگام است که شما موفقیت را با تمام وجود در آغوش می‌گیرید و از این موضع تعجب می‌کنید که در این چند سال کجا بوده است!

 • هیچ‌وقت گول احساسات خود را نخورید

  روزی شاگردی به دیدن استاد خود می‌رود و به او می‌گوید قدرت تمرکز حواس ندارم و نمی‌توانم کارهایم را درست انجام دهم. استاد در جواب شاگردش به او می‌گوید: می‌گذرد، هیچ‌وقت به اکنون توجه نکن و به تلاش ادامه بده. همانطور که قبلاً اشاره شد، رسیدن به موفقیت از روی شانس و اقبال نیست و همواره نیاز به تلاش دارد. در حقیقت زمانی که به آن رسیدیم باید برای حفظ آن تلاش کنیم وگرنه به زودی آن را از دست می‌دهیم.

 • از همین امروز شروع کنید

  برای رسیدن به موفقیت باید از همین امروز شروع کنید و قدر تک‌تک لحظات و کوچک‌ترین فرصت‌های زندگی را بدانید. کسانی که برای رسیدن به موفقیت منتظر لحظات جادویی می‌­مانند هیچ‌وقت به آن نمی‌رسند. فراموش نکنید که فرصت‌ها همیشه در جامه مبدل (گرفتاری یا شکست) به سراغ انسان‌ها می‌آیند. پس فراموش نکنید که هر وقت در زندگی با مشکلی روبرو شدید با چشمان باز به اطراف نگاه کنید تا بتوانید موفقیتی که در نزدیکی شما پنهان شده است را پیدا کنید. یک ضرب المثل ایتالیایی می‌گوید:«کسی که منتظر زمان می‌ماند آن را از دست می‌دهد». برای رسیدگی به چیزی منتظر آمدن آن نمانید، به سمت آن بروید. با چشمان باز خود مراقب تک‌تک لحظاتی باشید که به سادگی از کنار شما می‌گذرند.

حواستان باشد که ناگهان خیلی زود دیر می‌شود!!

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید:

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد آراء: 1

دیدگاهتان را بنویسید