کوچینگ هدایت تحصیلی و شغلی

کوچینگ هدایت تحصیلی و شغلی

چکیده :

کوچینگ هدایت تحصیلی و شغلی محصولی بینظیر و بینهایت کاربردی و حرفه ای مخصوصاً به دانش آموزان پایه نهم جهت انتخاب رشته و یا هر شخصی که استعدادهای نهفته خود را کشف نکرده و در پیچ و خم مسیرهای متفاوت روزمرگی های امروزی گیر کرده و راه خودش را گم کرده، اکیداً توصیه می شود.

 

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 2

انتخاب رشته، یکی از مباحث بی نهایت حساس تو زندگی هر فردیه!

چیزی که از اهمیت بالایی برخورداره شناخت افراد نسبت به توانایی‌ها و خواسته‌های خودشونه. اگه کسی دیدِ درستی نسبت به علایق و توانایی‌های خودش داشته باشه و بتونه این دو تا رو با همدیگه همسو کنه، قطعاً نتیجه بهتری کسب میکنه.

برای نمونه تصور کنید، شخصی به خاطر عدم شناخت علایق و مهارت‌های خودش، صرفاً به خاطر حرفای خانواده، اقوام و … رشته‌ای رو انتخاب می‌کنه. مسلماً دور از انتظار نیست که نتیجه‌ مطلوبی کسب نمیشه و در صورت عدم نتیجه، مسئولیتِ نتیجه اون به گردن خودِ فرده.

پس هر کسی باید با اتکا به مهارت‌ها، توانایی‌ها و علایق خودش و از همه مهم‌تر با شناخت جامع و کامل از رشته های مختلف می‌توانه اقدام به انتخاب رشته کنه .

انتخاب رشته سال نهم تحصیلی اولین قدم واسه ورود به دنیای تخصصیه. تا قبل از اون، دانش آموزا یه سری مباحث عمومی و همگانی رو مطالعه می‌کنن، اما از سال دهم باید تخصص خودشونو انتخاب کنن و ریزبه‌ریز مباحث جزئی رشته‌شونو یاد بگیرن.

از اونجاییکه که اولین قدم واسه ورود به دنیای علم، تحصیل و جهت‌گیری یه شخص در راستای شغل آینده‌اش در گرو انتخاب اون توی این مرحله است، پس دانش‌آموزا و خانواده‌هاشون باید اهمیت این موضوع رو درک کرده و واسه تصمیم‌گیری صحیح، فعالیت‌های لازم رو انجام بِدَن.

به عبارتی سرآغاز انتخاب مهم دانش آموزا با انتخاب رشته نهم شروع می شه. انتخابی اساسی که بخش مهمی از آینده اونا رو رقم می زنه. انتخاب رشته نهم از حساسیت خاصی برخورداره، به نحوی که هر اشتباه کوچیک توش باعث آسیب های بزرگ می شه. جالبه بدونید اشتباهات توی انتخاب رشته نهم متداوله و دلیل اصلیش، عدم آگاهی اولیا و دانش آموزاست.

متأسفانه توی مدارس آموزش خاصی در مورد انتخاب رشته ارائه نمی شه و هر ساله با گروهی از دانش آموزا مواجه هستیم که قصد تغییر رشته تو مقاطع بالاترو  دارن. امکان تغییر رشته هم تو مقاطع بالاتر معمولاً دشواره، چرا که منوط به قبولی دانش آموزا توی واحدهای تعیین شده و وجود ظرفیت تو مدرسه مقصده. تغییر رشته حتی اگه به بهترین حالت ممکن هم پیش بره، بازم دانش آموز، یک سال از زمان خودشو توی رشته ای نادرست از دست داده که قطعاً جبران شدنی نیست.

اهمیت این انتخاب، از جایی بیشتر می شه که اگه منطبق بر استعدادهای دانش آموز، رشته اون انتخاب نشه، ممکنه باعث افت تحصیلی و عدم موفقیت نهایی توی کنکور سراسری بشه. همگام با هدایت تحصیلی تو پایه نهم، باید رشته ای انتخاب بشه که مطابق با استعدادها و قابلیت های ذهنی، جسمی و روحی دانش آموز پایه نهم باشه. در واقع باید هدایت تحصیلی و شغلی و  استعدادیابی تو انتخاب رشته نهم همزمان صورت بگیره.

 

از طرف دیگه از «دست دادن انگیزه درس خوندن» جز متداول ترین نشانه های انتخاب رشته نادرسته که به دنبال اون افت تحصیلی هم امری کاملاً طبیعیه. همچنین رشته تحصیلی نادرست و نامناسب انرژی و شور و اشتیاق رو از دانش آموز می گیره و مانع پیشرفت اون می شه. یکی از دلایل اصلی که فارغ التحصیلای دانشگاه تو مقاطع مختلف بیکار هستن، ریشه توی همین اشتباهات انتخاب رشته نهم داره. در نهایت هم از دست دادن عمر، پول، انرژی، فرصت های شغلی عالی و… از تبعات انتخاب رشته نادرسته! پس هوشیار باشید.

اگه انتخاب رشته پایه نهم به درستی پشت سر گذاشته بشه ادامه مسیر هم با احتمال موفقیت خیلی بیشتری طی میشه؛ انتخاب رشته دبیرستان روی انتخاب رشته دانشگاه و در ادامه انتخاب  شغل و حتی انتخاب همسر تأثیر میذاره. مجموع همه اینها میشه رضایت و لذت از زندگی و البته انتخاب نادرست توی انتخاب رشته نهم باعث میشه که استعداد های خودمونو به درستی پرورش ندیم  و  جایگاه فردی که میتونسته الان جای ما باشه رو اشغال کنیم و توانایی های اون هم شکوفا نشه و در نهایت جامعه رو از بهره مندی از این توانایی ها محروم کنیم.

پدر و مادرها در نظر داشته باشن که به صرف این که شما دوست داشته باشید فرزندتون تو انتخاب رشته پایه نهم و همگام با هدایت تحصیلی و گذروندن مراحل مختلف مشاوره انتخاب رشته نهم و هدایت تحصیلی، سراغ چیزی بره که شما دوست دارید مطلقاً غلطه و متأسفانه به دلیل غلط بودن روند انتخاب رشته نهم و عدم استعدادیابی دقیق و همچنین ارزیابی دقیق روحیات و اخلاقیات شغلی و مهارت زندگی دانش آموز پایه نهم، والدین با اشتباهات خیلی مهلک تری هم روبه رو می شن.

بهترین شکل برای انتخاب رشته نهم، علاوه بر صداقت در پر کردن فرم های متعدد استعداد شغلی و استعداد تحصیلی، صحبت کردن و ریشه یابی علایق، استعدادها و روحیات یک دانش آموزه. یک مربی و کوچ حرفه ای بعد از مرور پرسشنامه ها و فرم های متعدد باید درک کلی پیدا کنه و بعد تمام اون ها رو کنار بذاره و شروع کنه دو کلمه منطقی و کاملاً حرفه ای با دانش آموز صحبت کنه.

چطور ممکنه چند تا فرم طراحی شده بتونند بگن که شما به چه دردی می خورید. خیلی ها هستند که در اکثر زمینه ها استعداد دارند و اتفاقاً این دانش آموزا کسانی هستن که به فرآیند مشاوره انتخاب رشته خیلی بیشتر نیاز دارن. انتخاب بهترین از بین تمامی توانمندی ها خیلی مهمه.

 

هدایت تحصیلی مسئله ایه که اگه وقت بذاریم و آگاهانه پیش بریم، دیگه نیازی به تغییر رشته و پاس کردن فشرده درسای رشته های دیگه و گذاشتن وقت و انرژی برای تحقیق مجدد نداریم؛ البته اگه شانس بیاریم و بچه مون درگیر فرآیند ازدواج غلط و محیط های خیلی ناجور نشه که در اون حالت هر چی انگیزه برای تغییره نابود میشه و نابودی انگیزه یعنی نابودی همه اهداف زندگی.

از همه مهم تر پیامد مثبت انتخاب رشته تحصیلی صحیح اینه که دانش آموزایی که به درستی انتخاب می کنند، از موفقیت های چشمگیر تحصیلی توی دبیرستان و کنکور و دانشگاه بهره مند میشن. لازم به ذکره که هدایت تحصیلی مناسب از کسالت و دلزدگی شغلی  تا حد زیادی جلوگیری می کنه و چون شغل انتخابی شخص متناسب با روحیات، علایق و توانمندی های اونه پس استرس و فرسودگی خیلی کمتری ایجاد میشه و باعث بهداشت و سلامت روان فرد میشه. بنابراین هدایت تحصیلی با توجه به موارد ذکر شده، مسئله ای نیست که بخوایم با سهل انگاری از کنارش رد بشیم.

عواملی که باعث ایجاد اشتباه توی انتخاب رشته پایه نهم و همگام با هدایت تحصیلی می شه، عبارتند از:

  • اصرار پدر و مادر به این که من دلم می خواد بچه ام این کاره بشه و انقدر بگن و بگن که دانش آموز واقعاً فکر کنه که خودشم اینو می خواد. تکرار و تکرار باعث از بین رفتن خلاقیت میشه. تکرار، مهارت فکر کردن و قبول کردن و کار کردن رو افزایش میده. در نتیجه تکرار و تکرار باعث میشه تا دانش آموز همه چیزایی که می خواست رو فراموش کنه.
  • تصمیم گیری بر اساس یه سری از دروسی که توشون ضعیف و قوی هستن. مثلاً چون ریاضیم قویه باید برم رشته ریاضی، چون ریاضیم ضعیفه باید برم انسانی، چون زیستم قویه باید برم تجربی.
  • باورهای غلط درباره شغلای مختلف که بیشتر ریشه تو تلقینات خانواده، دوستان و اطرافیان داره.
  • لجبازی دانش آموز با خانواده.
  • درگیری های عاطفی و مشکلات خانوادگی که اجازه فکر کردن و تصمیم گیری درست رو از دانش آموز و خانواده می گیره.
  • هدایت تحصیلی غلط مشاوران و اکتفا به نمرات دانش آموز و یک سری فرم و پرسشنامه.
  • عدم مشاوره انتخاب رشته و هدایت تحصیلی خصوصی با والدین دانش آموز و خود دانش آموز.
  • دنباله روی از دوستان صمیمی.
  • راهنمایی های غلط کسانی که اصلاً تخصص این کار رو ندارن.

کوچینگ هدایت تحصیلی و شغلی محصولی بینظیر و بینهایت کاربردی و حرفه ای مخصوصاً به دانش آموزان پایه نهم جهت انتخاب رشته و یا هر شخصی که استعدادهای نهفته خود را کشف نکرده و در پیچ و خم مسیرهای متفاوت روزمرگی های امروزی گیر کرده و راه خودش را گم کرده، اکیداً توصیه می شود.

این محصول فوق العاده شامل 7 آزمون به شدت تخصصی و کاربردی برای شناسایی استعدادها، مهارت ها، توانایی ها و شخصیت فرد می باشد که راه را برای انتخاب رشته و شغل آینده و گام نهادن در مسیر تخصصی و حرفه ای زندگی هموار می کند. البته کار به همینجا ختم نمی شود و از آنجاییکه اعتقاد داریم انتخاب رشته تحصیلی مهمترین انتخاب شخص در زندگیست، 2 جلسه مشاوره یک ساعته (در مجموع 2 ساعت) تصویری با شخص استاد سیدسعیدرهبر در نظر گرفته شده که تقدیم علاقمندان خواهد شد.

خرید محصول کوچینگ هدایت تحصیلی و شغلی

نکته: با خرید دانلودی این محصول:
1. 20% مبلغ پرداختی، خرید دانلودی، به کیف پول شما اضافه می گردد که می توانید برای خرید دیگر محصولات دانلودی سایت از آن استفاده نمائید.
2. بعد از دانلود به سرعت قابل استفاده می باشد.
3. مهمتر از همه در صورتی که در آینده مطلبی به صورت تصویری، صوتی و یا نوشتاری به این محصول دانلودی اضافه شود بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای می توانید با استفاده از لینک آن در قسمت "سفارشات من" آن را دانلود نمائید.


نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

اطلاع از جدیدترین مطالب سایت

اگر میخواهید آخرین پیشنهادات ما را در ایمیل شخصی خود دریافت کنید، ایمیل خود را وارد نمایید.

logo-samandehi